Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krakelování.

Krakelováním dosáhnete vzhledu starého popraskaného povrchu. Dekorovaný předmět natřete nejlépe tmavou barvou, po zaschnutí naneste krakelovací lak, ten nechte zaschnout. Poté naneste vrchní světlejší barvu. Tah štětcem s lakem by měl být jedním směrem a pouze v jedné vrstvě. Vrchní barva na lak do kříže. Místa, která jste již jednou natřeli, nenatírejte znova, jinak by nedošlo k popraskání. Krakelovací lak by neměl schnout déle jak 6 hodin, poté už prasklinky nevyniknou.
Velikost praskliny je tím větší, čím je silnější vrstva krakelovacího laku a čím více barvy nanášíte na krakelovací lak (důležitější faktor) a doba schnutí krakelovacího laku (lépe dříve, ale krakelovací lak už nesmí lepit).

Pokud chcete, aby prosvítala struktura zdobeného materiálu (rámečku), je třeba ho nejprve natřít bezbarvým lakem (místo spodní tmavší barvy), jinak by povrch krakelovací lak vsákl.
Pokud budete mít na hotovém výrobku nepěkná nenatřená místa, stačí je malým štětečkem zaretušovat použitou barvou. Tam, kde je to opravdu neopravitelné, polepte motivem z ubrousku nebo jiným dekoračním předmětem.

Levnější náhrada krakelování
 

Pokud máte velkou plochu na krakelování a je Vám líto drahého krakelovacího laku, nejprve naneste první vrstvu barvy, měla by být světlejší. Nechte ji zaschnout a pak stačí vzít svíčku, nebo kus vosku a předmět pořádně povoskovat. Pak naneste druhou barvu - tmavější. Nechte opět zaschnout a pomocí "šmirgl" papíru obruste navoskovaná místa. Vypadá to celkem efektně. Další levnější variantou krakelovacího laku je obyčejné lepidlo Herkules. Stačí ho natřít, nechat zaschnout a pak dále přetřít druhou barvou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář