Jdi na obsah Jdi na menu
 


PATCHWORT

Žluté hvězdy - modrozelená deka

Žluté hvězdy  - modrozelená deka Žluté hvězdy  - modrozelená deka

 

Velikost: 177 x 189 cm (celkem 7 x 7 hvězd)

Působivé žluté hvězdy na modrozeleném podkladu vám možná připomenou letní nebe plné hvězd. Zrovna tak vám ale může blesknout hlavou, že koncem léta abyste už zase začaly myslet na Vánoce. Můžete ji tedy brát jako takovou malou předvánoční ochutnávku, protože stačí použít vánočně laděné látky a vhodnou barevnost a máte vánoční quilt jako víno. Přitom se jedná o střihově poměrně jednoduchou deku, zajímavý efekt hvězd vlastně vytváří odšité rohy u meziproužků.

Označení látek:

Látky – barva Celková spotřeba (šíře 140 cm)
č. 1 – modrá 170 cm na díly
č. 1 – modrá 380 cm na zadní stranu
č. 2 – zelená 140 cm
č. 3 – žlutá 125 cm (65 cm na dílky, 60 cm na lem)
vatelín 380 cm
Pomůcky: bavlněné látky, vatelín, modrá niť na sešívání, žlutá niť na quiltování, šicí potřeby, otočný řezák, podložka, pravítko, šicí stroj
Tvar a barva dílů Rozměry dílů bez přídavků na švy Počet dílů
A1 18 x 18 cm 36 ks
B1 14 x 18 cm 12 ks
C1 8 x 18 cm 12 ks
D1 8 x 14 cm 4 ks
E2 7 x 18 cm 84 ks
F2 7 x 14 cm 14 ks
G2 7 x 8 cm 14 ks
H3 7 x 7 cm 49 ks
I3 2,5 x 2,5 cm 196 ks
Lem 3 (výsledná šíře 2 cm) 10 x cca 810 cm (s přídavky)

Pracovní postup

Nastříhejte si jednotlivé díly podle rozpisu. Pomocí rychlého postupu si připravte meziproužky – vytvoříte si tak díly E+, F+ a G+. Podle nákresu sešijte jednotlivé díly k sobě do pruhů, pak sešijte jednotlivé pruhy k sobě až vytvoříte celý top. Vytvořte sendvič a deku proquiltujte. S prošíváním začněte uprostřed deky – nejprve prošijte každý zelený díl po obvodu, ve švu. Poté můžete vyšít „paprsky“ směrem od každé hvězdy (viz nákres), k prošívání použijte žlutou niť. Nakonec deku olemujte. Dvojitý lem přišijte na rubovou stranu deky, přehněte do lícu a ve vzdálenosti 1 mm od kraje přeloženého lemu prošijte na stroji žlutou nití.

Rychlý postup odšívání rohů

Na díl E, F či G (zelená barva) položte na roh čtvereček žluté látky – díl I, a to lícem na líc látky. Z rohu do rohu žlutého dílu prošijte obě vrstvy na stroji (je možné si tuto linku naznačit předem tužkou podle pravítka), přebytečnou látku odřízněte a našitý trojúhelník otočte a sežehlete tak, aby švové přídavky směřovaly do rohu. Totéž udělejte na protilehlém rohu u krátké strany dílů, tak získáte díly F+ a G+. U dílu E odšijte ještě další dva protilehlé rohy (viz nákres), vytvoříte tak díl E+. 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář