Recept na domácí mýdlo
Příprava mýdla dříve znamenala zpracování odpadního tuku, byla to věc nutná pro běžný život. Dnes se výroba domácího mýdla řadí ke koníčkům a takové mýdlo se vyrábí jen z kvalitních ingrediencí. Z rostlinných i živočišných tuků v potravinářské kvalitě a čistého hydroxidu sodného, do mýdlové hmoty se přimýchávají drahé rostlinné oleje a extrakty, které pak pečují o pokožku, hydratují ji a zpevňují, jiné mají hojivé schopnosti, nebo umí pečovat o aknózní pleť či pleť vyhlazovat.
Pro výrobu mýdel se dnes nabízejí různé již hotové mýdlové hmoty v drogeriích. Výrobou je pak míněno designování takových mýdel, můžete pomocí nich rychle vytvořit působivý dárek. Vtlačit do mýdla plátek pomeranče, srdíčko, lístky růží, mušle z dovolené, anebo koupené mýdlové vločky. Výroba je pak rychlá a prakticky bezpracná, ale je to také tak trochu šizení. Neznáte složení mýdlové hmoty a ani nepoznáte postup, jakým se doopravdy vyrábí. Koupíte mýdlo a to jen přeměníte na mýdlo originální.
Chtěli bychom Vám ale nabídnout možnost pustit se do opravdové výroby ze surovin, jejichž původ znáte. Nabídnout exkurzi do řemeslné minulosti, kdy se lidé o sebe v přírodě ještě uměli postarat.
Příprava
Každý kdo chce vařit mýdlo, musí mít neustále na paměti, že pracuje se silným louhem. Připravte si proto dopředu veškeré pomůcky a přístroje a také volnou pracovní plochu.
Zpracujeme 1 kg tuku a oleje, ze kterého získáme 1,5 kg mýdla. K tomu budeme potřebovat tyto přístroje a pomůcky:
-
velký hrnec, smaltovaný nebo z nerezové oceli s obsahem 2-3 litry. Mýdlová hmota má tendenci vybublávat a stříkat z hrnce, raději použijte hrnec vyšší.
-
litrový nerezový nebo smaltovaný hrnec na míchání louhu.
-
malou skleněnou nebo plastikovou nádobu na zvážení louhu.
-
kuchyňskou lžíci k míchání mýdlové hmoty.
-
mixér (ušetří nám spoustu času).
-
teploměr (rozsah: do 100°C)
-
přesnou kuchyňskou váhu
-
formu na mýdlo. Pro začátek stačí dřevěná krabička dostatečně velká na 1,5 l mýdlové hmoty. Nebo můžete použít pružnou silikonovou formu. Od formy se očekává, že vydrží teplotu 100°C a buď bude pružná, nebo rozkládací, to aby z ní bylo možné mýdlo vyjmout.
Bezpečnostní opatření
Pracujeme s leptavým hydroxidem sodným, takže musíme chránit svou pokožku a oděvy. V žádném případě nepouštíme k výrobě mýdla děti a pracujeme koncentrovaně, nikdy ne ve spěchu (na vaření mýdla potřebujeme 1-2 hodiny).
Potřebujeme:
-
gumové rukavice, které nás chrání před leptavým louhem. Pozor, i čerstvě namíchané mýdlo je ještě silný louh!
-
plastovou zástěru, aby nám chránila kůži i oblečení.
-
ochranné brýle. Vstříknutí louhu do oka by mohlo vést k oslepnutí.
-
ocet (je možné jím kapky louhu neutralizovat). Nicméně je lépe mít po ruce umyvadlo, abychom mohli louh okamžitě smýt.
-
dostatek starých ručníků, utěrek, kuchyňských papírových utěrek a toaletního papíru k odklizení zbytků mýdla.
Přísady
Na první, jednoduché mýdlo budeme potřebovat
-
500 g vepřového sádla nebo hovězího loje
-
500 g slunečnicového nebo řepkového oleje
-
130 g hydroxidu sodného (sodného louhu)
-
380 g destilované vody
Tuk a olej pomalu zahřejeme ve velkém hrnci zhruba na 60-90°C. Jakmile se vše rozpustí, necháme směs vychladnout na 60°C.
Mezitím odvážíme louh. Použijeme čistý hydroxid sodný (NaOH), kterému se také říká natron, nebo sodný louh. Potřebné množství závisí na množství a druhu oleje a tuku, my ho použijeme o něco méně, než je obvyklé, mýdlo tak zůstane „mastné“ a šetrné k pleti. Při použití menšího množství louhu bude mýdlo také měkčí, když se to naopak s louhem přežene, může hotové mýdlo způsobovat podráždění.
Do malého hrnce nejprve nalijeme destilovanou vodu a do ní budeme pomalu přilévat louh. Nikdy to nesmíme udělat obráceně, tak by došlo k malé explozi a horký louh by se rozstříkl všude. (Při rozpouštění louhu se voda silně zahřeje a budou se uvolňovat leptavé výpary, postarejte se o odvětrání a páry nevdechujte.) Přebytečný louh označte a dobře uschovejte.
Vaření mýdla
Horký, rozpuštěný louh se opatrně nalije do hrnce s tukem, který by měl mít stále ještě teplotu 50-60°C. Celou směs je nutné několik minut míchat, nejlépe tyčovým mixérem tak, aby se tuk a olej pořádně promísily. Nejprve se utvoří mléčná hmota, ta by pak měla houstnout do konzistence pudingu. Když už je hmota pevná natolik, že v ní kuchyňská lžíce zanechá stopu, přelijte ji do formy na mýdlo
Ztuhlou hmotu vyklopíme z formy.
Hotové mýdlo můžeme zabalit do celofánu jako dárek.Jestli-že s ním nebudeme delší dobu nic dělat,je lepší zabalit ho do fólie.
Komentáře
Přehled komentářů
Srdečně zdravím,i já jsem se dnes pustila do výroby mýdla dle přiloženého návodu.
Jediné,co bych v popisu přivítala a co mne jako nováčka v tomto oboru poněkud znervózňovalo, byl nedostatek údajů o čase,alespoň přibližný....jak dlouho míchat,kdy přibližně dojde k zhoustnutí a ztuhnutí a tak...
Začala jsem ráno a míchala jako o život asi půl hodiny elektrickým šlehačem,bylo to pořád spíše vodnatelné konzistence,a když jsem se večer vrátila k dílu,hle...bylo kašovité konzistence.Přidala jsem tedy byliny a s modlitbou nechávám na osudu,co přinese zítřek...:) Mýdlům zdar!
Re: Časové hodnoty
(Marcela , 26. 8. 2016 17:41)Mohu se zeptat na výsledek? Nikdy jsem mýdlo nevyráběla a chtěla bych se o to pokusit. Díky Jaké bylinky jste dávala?
Pro Jirku
(Petr, 5. 1. 2015 10:25)
Mýdlo jsem vyráběl přesně podle tohoto receptu.Za chvilku hotové bez problémů.Pro jednoho vydrží víc než rok.Pokud chci někomu radit,je dobré se nejdřív naučit pravopis.A v (Sírii) Sýrii at si dělají co chtějí.
teplota
(Jirka, 23. 4. 2014 22:14)zdravím,,,, není dobře pracovat s horkými ingrediencemi měli by mít tak kolem 30 stupnu proto se to jmenuje proces za studena ,,,
louh
(Jirka, 23. 4. 2014 22:18)Teda mě by zajímalo kdo ten recept vymyslel,??? louh musí být vždy v přesném poměru nezaleží natom že se ho dá méně že mýdlo bude mastnější a měkčí stejně při zrání přebytek vyprcha když ne po minimálních 4 týdnech tak po delší době ,,, například v sírii mýdla zrají 6 měsíců.. doporučuji si nejdříve o tom něco nastudovat a pak rozdávat rady
Re: louh
(Jana, 7. 4. 2015 20:30)Pokud je o 10g louhu méně, pak to nevadí jako v tomto případě. Je jasné, že čím je mýdlo zralejší, tím lepší. Nemusíte dotyčného autora receptu jeb... za snahu podělit se o své zkušenosti.
Časové hodnoty
(Hanny, 17. 1. 2015 21:48)