Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ubrouskova technika

Ubrousková technika se v poslední době hodně rozšířila a zdobí se s ní snad všechny možné předměty. Jedná se o jednoduchou techniku, kterou se dají vykouzlit nádherné věci. Stačí si je vybrat papírový ubrousek s motivem, který se Vám líbí (nyní seženete snad v každém papírnictví ubrousky, které jsou určené právě na tuto techniku). Ubrousek můžete lepit snad na jakýkoli předmět (dřevo, keramika, sklo, svíčky, papírovou krabičku, proutí, CD, plech,...).

Postup:
 

Pokud nemáte zdobený předmět světlé barvy, přetřete ho aspoň bílým nebo krémovým Balakrylem. Na tmavém by pak motiv na ubrousku nevynikl. A nechte zaschnout.
Z ubrousku opatrně vystřihněte motiv, který jste si vybrali (nebo použijte celý ubrousek), a dvě spodní vrstvy ubrousky sundejte – zůstane vám jen vrchní s motivem.
Dále potřebujete speciální lepidlo na ubrouskovou techniku, se kterým se pracuje lépe, ale je drahé. Klidně Vám postačí buď obyčejný bezbarvý (matný nebo lesklý) lak - Balakryl, Sportakryl nebo lepidlo Herkules. Pokud použijete speciální lepidlo, natřete místo na předmětu, který jste si vybrali pro dekorování, a ubrousek opatrně položte a při tom opatrně vyhlazujte štětcem s tímto lepidlem. Při použití bezbarvých laků, stačí natřít jen malou část (asi 1×1 cm) a ubrousek opatrně nalepte a od středu ke krajům vyhlazujte štětcem s lakem. Ale opratně, obrázek by se Vám mohl trhat.
Po zaschnutí speciálního lepidla celé přelakujte bezbarvým lakem či lepidlem, při lepení ubrousku lakem není třeba přelakovávat.

Při zdobení květináčů, přelakujte důkladně vnitřek a spodek (aspoň dvakrát). Jinak by se Vám mohl ubrousek zničit. Já osobně používám zdobené květináč raději jako obal.
Další možností je bez použití "mokrého" lepidla či laku. Světlou rovnou podložku natřete lepidlem Herkules a nechte téměř zaschnout. Ideální je takový stav, když se lepidlo ještě tvaruje po přitlačení prstu. Po té přiložte ubrousek, na něj pečicí papír a přejeďte teplou žehličkou. Ubrousek se Vám přilepí bez jakýchkoli vrásek a protrhnutí. Nakonec opět přelakujte pro lepší mechanické vlastnsoti výrobku. Nevýhodou může být, že protlačené důlky, které bývají na krajích ubrousku, zcela nezmizí, a dále, že tato technika lze použít pouze na rovnou podložku.

Rozměry ubrousků se Vám při použití bezbarvého laku o něco zvětší.
Pokud nemáte hezký rámeček, můžete ho přetřít barvou, např. Balakrylem. Rámeček nechte uschnout a ještě ho můžete dozdobit. Například ho polepit motivky z ubrousku, které budou ladit s obrázkem. Ke zdobení rámečků můžete použít i různé materiály, např. zrnka kávy, kukuřici, mušle, kuličky černého pepře, vločky, korkové zátky, sádrové odlitky, lístky, kamínky... Dále můžete použít hmotu schnoucí na vzduchu.
Níže jsou popsány další základní úpravy rámečků a obrázků.

 Ubrousková metoda - zrcadla a obrázky

»

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář